Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turukuş kovucu

İmamoğlu, TRT’den İstanbul’a seslendi: ‘Megabüs’ geliyor

‘Millet ittifakı’nın CHP’li İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, devletin resmi kanalı TRT’de ilk kez yer buldu.

İmamoğlu, TRT’den İstanbul’a seslendi: ‘Megabüs’ geliyor
  • 19 Haziran 2019, Çarşamba 10:28

Program sırasında İmamoğlu, uzun zaman sonra TRT’ye konuk olması hakkında şunları söyledi: “Dedim ki ‘Uzun zamandır TRT bizi çağırmıyordu. Onlar beni düşünmüyor ama ben onların yayıncılığını düşüneceğim. Sorulara orada cevap vereceğim’dedim. Onun için bu şekilde geldik inşallah iyi bir yayın olur.”

Program sırasında İstanbul’a vaatlerini ön planda tutan İmamoğlu, gençler ve kadınlar için yapacakları ve kreş konusu üzerinde durmaya özen gösterdi.

İmamoğlu, şunları söyledi: “Gençler bu toplumun enerjisi, çocuklar geleceği, kadınlar da vicdanı… Bir toplumda kadınlar hayatın içerisindeyse, topluma gerçekten çağdaş diyebilirsiniz. Aksi takdirde gerçekten problem. 2015 verilerine göre İstanbul güven endeksinde Türkiye’deki şehirler arasında 73’üncü. Yani böyle bir duruma düşmüş İstanbul. 350 bin genci var İstanbul’un. Bu sayılar devletin kurumlarına ait. 18-25 yaş arası genç. Okutamamışız, mesleği yok, işi de yok. 1 milyon 200 bin çocuk var 0-4 yaş arası. Bunların büyük bir kısmı ne yazık ki dar gelirli ailelere ait çocuklar. Gençlere ulaşımda indirim demiştik biz, bunu gelir gelmez yaptık. 85 liradan 40 liraya indirdik. Bu indirimi sadece öğrencilerde bırakmadık. 18-25 yaş arası gençlere de yüzde 40 indirim vaadimiz vardı bizim, görev süremiz yetmedi ama devam edeceğiz yapacağız.”

Yönetime gelir gelmez 150 mahalleye kreş açacaklarını belirten İmamoğlu, 
‘İstanbul Çocuk Fonu’ kurma sözü verdi.

‘Seferberlik’ kavramının anlamı üzerinde de duran CHP adayı şunları söyledi: “Eğitimle, çocuklarla, gençlerle ilgili seferberlik. Seferberlik çok önemli bir kavram. Ben İstanbul’da sorumluluğu olduğu bir dönemi başlatacağımızı söyledim. Çocuk oyun dünyası merkezlerinden tutun, 0-6 yaş grubuna özel mahalle evleri. Süreci, demokrasiyi mahallelerden çözmeye başlarsınız. Mahallelerden başlar merkezi yönetime doğru gidersiniz. Bu projeyle yoğun sorunların yaşandığı, özellikle çocuk istismarı ve kadına şiddet ile ilgili olarak bu mahalle evlerinde en az iki uzmanı görevlendireceğiz. Dolayısıyla sistem çok katılımcı, çocukları ve kadınları içine alan bir sisteme dönüşecek.”

İmamoğlu, kadınlarla ilgili projelerini de şöyle açıkladı: “Annelerimize sosyal tesislerimizi yüzde 40 indirimli, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere eğitimi ücretsiz yapacağız. 2 tane kadın sığınma evi hızlıca devreye alacağız. Kadın sağlığı merkezleri talebi var. Yirmi adet kadın sağlığı merkezi talebi ve kırk adet doğumhane kuracağız. İki üniversiteyle yaptığımız araştırmada bizim elimize gelen talepler bunlar. Yoksulluk, ev kadınını etkiliyor, ocağındaki yemeğini etkiliyor.”

Metro projeleri durma aşamasında

İstanbul’un ulaşım sorununa da değinen İmamoğlu, şunları söyledi: “Bu şehirde trafikten şikayet oranı hiç azalmadı aksine büyüdü. Öncelik neydi, nerede yapılmalıydı. Bence bilimden yeterince faydalanılamadı. Öncelik metro… Bu şehirde metro durağına yürüme mesafesinde ulaşma oranı ne biliyor musunuz? Yüzde 2… Bugün Marmaray dahil, metro ve raylı sistemlerden yararlananların oranı yüzde 18. Önce tespit yapmalıyız ki sorunu çözelim. Metro, bütün dünyadaki metropollerde en önemli ulaşım aracıdır. İstanbul’un 16 milyon nüfusu var 15 milyon değil çünkü bir milyon da mülteci yaşıyor İstanbul’da. 2004’te metro hattı uzunluğu 45 kilometre, 2019’da 170 kilometre. Yılda 8.3 kilometre metro hattı yapılmış. ‘Yılda 8.3 kilometre üretim yaptım’ demek komedi. ‘Efendim inşaatlar devam ediyor 2020’de bitecek’. Ama taahhüt ettiniz. Sadece 2014’de 450 kilometreye çıkacağı taahhütü var. Yarısı bile değil. Biz bu şehre bütünleşik bir ulaşım sistemi vaat ediyoruz. Bütünleşik sisteminden kastımız aslında tümüyle ulaşım ağının birbirine entegre olmasıdır. Bu aslında İstanbul’un gelecek vizyonu. 2029’a kadar olan bütünleşik ağ sistemi. bunun içinde inşaatı devam eden metro hatları ile bizim ‘megabüs’ hattımız da var. Metrobüs’ün sağlıklı bir kilometrede verimli bir ulaşım sistemi olduğunu yıllardır teknik olarak söyleyen birisiyim. Ama şu anda faydadan çok sıkıntı üretmeye başlamıştır. İstanbul’un bir çok metro ağı yavaş ilerlemektedir. Durma aşamasındadır biliyoruz şantiye tespitleri var bizde. Sebeplerinin bir kısmının mali sebepler olduğunu biliyoruz bir kısmının da başka sebepler olduğunu biliyorsunuz. Basına da yansıdı bir buçuk yıl kadar önce. Bir kısım metro projelerini durduracağız dediler sonra merkezi hükümetin söylemiyle vazgeçildi.”

İstanbul’un deniz ulaşımında çok önemli rolü olan İDO’nun ulaşımdaki payının giderek düşürülmesini de eleştiren CHP adayı, deniz ulaşımındaki payın indiği yüzde 3’lerden, tekrar 90’lı yıllarda olduğu gibi yüzde 10 seviyelerine çıkartma niyetinde olduklarını kaydetti.

‘Megabüs’le ulaşımın yükü yüzde 30-40 azalacak

640 kilometrelik metro ağı sistemini 2019’a kadar tamamlamak istediklerini belirten İmamoğlu, ‘megabüs’ projesini şöyle açıkladı: “İstanbul’un kuzey aksından ve dar gelirli insanların içinde yaşadığı Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Kavacık, Sultangazi, Bağcılar, Esenler, Esenyurt’a kadar devam eden bir Megabüs hattımız olacak. Yaşadığımız E-5 hattında bulunan Metrobüs gibi yoğun imalatlı bir sistemden bahsetmiyoruz. Tercihli yol sistemi yani acil güvenlik şeridi diye kullandığımız şerit daha büyütülecek. Büyük bir yatırım yapmadan verimli araçlarla beraber metrobüsü daha verimli bir hale getireceğiz. Yükünü megabüs ile beraber yüzde 30-40 azaltacağız. İstanbul’da taksi, minibüs gibi özel araçlarla ulaşımın payı yüzde 67 civarında. Biz onların katılımını sağlayacağız. Mini otogarlar yaparak, kamyon kamyonet gibi lojistik taşımaların sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanacak. Bununla hem ulaşımda kolaylık sağlamış olacağız, hem de yakıt tüketimini düşürmüş olacağız. En başta ulaşımdaki bu işin başındaki insanlar, aktörleri, hiçbir zaman masada olmadılar. Bu masaya katılmamalarından dolayı üretim yapmadılar.”

‘Belediye kadrosunda olup çalışmayan AKP’lileri tespit ettik’

CHP’li belediyelerden ‘ideolojik gerekçelerle’ işçi çıkartıldığı iddiaları hakkında ise İmamoğlu şunları kaydetti: “Kim ideolojik bir işten çıkarma yaparsa büyük bir hatadır. Ben AKP’li belediyeden Beylikdüzü’nde belediye devraldım ve yapmadım. İdeolojik kavramlarla hiç kimse, hiçbir belediye başkanı çıkartmamalı, yanlıştır. Ben Ak Partili belediyeden Beylikdüzü’nde bir belediye devraldım ve ben yapmadım. Sizinki bir hüküm çıkartmadır. Bence emin olmayın. Niye emin olmayın çünkü ben mesela İzmit’teki işten çıkarma hususlarıyla ilgili haberleri izledim. İzmit Belediye Başkanımız Fatma Hanım’ın açıklamalarını dinledim. Asla öyle bir şey yok.”

Şebnem Bursalı’nın Beylikdüzü’ndeki belediye başkanlığı döneminde işçi çıkarttığı iddiası üzerine İmamoğlu, şunları ifade etti: “Hayır hayır… Bana bir grup gelip niye işten çıkardınız dediler. O dönemde biz kimseyi işten çıkarmadık. Çalışmayanlar var. Maaş alıp çalışmayanlar var. Detayına gireyim mi? İl gençlik kollarında olup çalışmadan maaş alıyor, Beylikdüzü’nde oturmuyor bile, gelmemişler bile… Bunlar tespitli bizde. Bakın 23 müdürün onikisi AK Parti döneminden çalışanlar. Hala da orada müdürlük yapıyorlar. Maaş alıp evde yatan varsa ona bakarız. Alın teriyle çalışacak. Biz İBB’de çalışan 82 bin insanımıza iş garantisi veriyoruz. Biz şunu da vaat ediyoruz, belediyenin önünde birilerinin aleyhine miting de yaptırmayacağız. Ben vali beye buradan sesleniyorum. Siz benim kazandığım bir seçimin hukuksuz bir kararla elimizden alınmasından sonra vekaleten bakıyorsunuz. 82 bin işçime, çalışanıma söylüyorum. Hiçbir çalışanımızı zorla mitinge de götürmeyeceğim.”

Fatih Er’in “Sosyal paylaşımda bir belediye çalışanı dedi ki ‘Ben Ekrem beyi beğenmiyorum, belediye başkanı olmasını istemiyorum.’ Siz seçilmeden önce söyledi bunu…” sorusunu İmamoğlu şöyle yanıtladı: “İşini yapıyorsa bir sorun olmaz. Ama sorun nerede oluyor biliyor musunuz? Bana çay getiren personeli Sultanbeyli’ne sürdüler. Başakşehir’de oturuyor. Kötü bir yer olduğu için demedim. Başakşehir’de oturan bir insan Sultanbeyli’ne sürüldü. Ben almadım ki onu işe, orada çalışıyordu. Ekrem İmamoğlu’na çay getirirken sürüldü. Benden önceki belediye başkanının santrale aldığı bir kişi ‘Efendim yapmadık’ diye açıklama yapıyor. Ben biliyorum kimin yaptığını isimlerini söylemiyorum ifşa etmemek için. Onların kişisel özlük haklarını korumak için.”

‘CHP AYM’de öğrenciye bursu iptal ettirmedi, israfı önleyerek bunu sağlayabiliriz’

İmamoğlu, ‘CHP’nin Anayasa Mahkemesi’nde öğrenciye burs verilmesini iptal ettirdiği’ iddiasına karşılık olarak şunları söyledi: “Biz yaparız iştirakler üzerinden. Sağa sola çarçur edilen birçok para var. O da belediyenin şirketi. Buna yöntem çok ama ben size bir şey söyliyeyim. Yanlış bir ifade de bulunuyorsunuz. Yasaklanması değil. Anayasa Mahkemesi’nde çıkan karar ve talep şuydu aslında: Mükerrer işlemler yapılmasın. Eğer bir öğrenci burs başvurusunda bulunuyorsa bunu kredi yurtlar kurumuna bildirilmesinin doğru olacağı ve dolayısıyla adalet sağlanacağı ve bu sistem üzerinde burs verilmesinin o zaman doğru olacağı yönünde CHP üzerinden talebi olmuş. Yoksa verilmesin dememiş. Sen demiş tespit et, tespitini bize bildir. Onun üzerinden verelim kötü bir şey denmemiş yani. Ama bu tolere edilebilir. Her işlemin aslında yapmak isteyene bir çözümü var. Orada eksik bir düzenleme varsa yapılır. İsraf düzeninden vazgeçtiğimiz an, biz kolaylıkla gençlerimizin bursunu verebilecek kaynaklara sahibiz.”

İmamoğlu, ‘Sayıştay raporu’ tartışmasına da değindi: “Sayıştay raporunda benim iddiam üzerine giden bir şey yok. Uzmanlar çalışıyor. Böyle hesaplıyoruz. Bahsettiğimiz şey israf. Bir örnek vereyim. Kötü mali yönetim. Beş yılda İBB’nin borcu beş kat artıyor. Yani 26,7 milyar TL. Örneğin bütçe açığı 18 kat artmış, 3,7 milyar TL. Bütün hemşehrilerime şunu söylemek istiyorum. Biz israfla ilgili belge açıklamıştık, demiştik ki, bir damacana su, belediyenin şirketinden markette gidip alıyorsunuz 9 TL, belediyeye 60 bin tane alıyorsunuz 9,5 TL’den. Uygulanmamış projelere 260 milyon TL harcanmış. Uygulayacağınız proje olur, rafa koyar, uygularsınız. İstanbul’a yeni adalar diye bir proje. Bunun bütçesi 2 milyon 750 bin dolar. İBB’nin bir lojmanı var, dedim gidin gösterin, gittik. Koca bir lojman, içi şatafat, vesaire. 60 dönüm arazinin içinde, kullanılmıyor da doğru dürüst. Havuzu var, olimpik yüzme havuzu, bunları geçiyorum, dedim ki burada kaç kişi çalışıyor, sadece oradaki güvenlik görevlisi 39. Orada yüze yakın insan çalışıyor. Senelik gideri 100 milyon lira. Ben israfı önleyeceğim. Bu şehrin parasını israfla birlikte çar çur etmeyeceğim. Benimle ilgili kim bilir neler söylenecek biliyorum. Ben seçildikten sonra bunların hepsi unutulacak. Bu saldırılar bizim göreve hazır olduğumuzu hazmedemeyenlerin saldırılarıdır. Ben Sayın Cumhurbaşkanı’nı Beştepe’de ziyaret ettim, keyifli bir sohbet yaptık. Onu İBB’de de ağırlayacağım.”

‘Küçükkaya ile 10-15 dakika görüştüm, benden sonra Binali beye gidecekti’

İmamoğlu, İsmail Küçükkaya ile canlı yayın tartışmasından önce buluştuğu hakkında iddiaya da şöyle yanıt verdi: “İsmail bey aradı, o sırada otelde konuşma yapmak için hazırlanıyorum. ‘Sizinle görüşebilir miyiz, sizden sonra da Binali beye gideceğim’ dedi. Otele geldi, kendisiyle en fazla 10-15 dakika görüşebildik.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 15.04.2021 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık